Ako správne prať obliečky

Ako správne prať obliečky

Najdôležitejšie je riadiť sa u starostlivosť o posteľnú bielizeň symboly údržby, ktoré vždy uvádzame nielen na prebale, ale sú tiež všité na samotnom výrobku. Za odmenu získate posteľné obliečky krásne po dlhú dobu. Ale čo ďalej? Ako správne postupovať v starostlivosti? Pokúsime sa odpovedať na možné úskalia, ktorá vás môžu čakať.

Mám obliečky hneď povléct alebo najskôr vyprať?

Rozhodne vyprať! Látka urazí dlhú cestu a prejde celým radom technologických úprav, farbenie aj fixáciou, než sa z nej ušije posteľné obliečky, ktoré vám bude robiť radosť. Než teda povlečie svoje periny do nového je potrebné raz až dvakrát lôžkoviny dôkladne vyprať na odporúčanú teplotu a s vhodným prostriedkom na pranie. Zbavíte tým obliečky nielen drobných nečistôt z výroby, ale aj zvyškových farieb. POZOR! Ak posteľné obliečky v práčke príliš zmačkáte a preplníte ju, hrozí vám, že na obliečky vzniknú nepekné vyprané lomy farby, ale aj to, že poškodíte samotnú práčku! Rovnako nie je vhodné nechať mokrú bielizeň dlho v pračce- riskujete zapustenia výrazných farieb.

Je naozaj nutné prať posteľnú bielizeň na 60°C?

Trápite sa, že na etikete obliečky je uvedené iba 40 ° C a vy ste zvyknutá, že je potrebné prať kvalitne aspon na 60 ° C? Alebo rovnako ako naše babičky bavlnené obliečky aj vyvariť? Nie je potreba - šetrite prírodu i svoju kapsu. Najnovšie vedecké poznatky nás presvedčili, že hygienicky čisté obliečky je aj pri nižších teplotách. A tomu sa prispôsobili samozrejme aj výrobcovia pracích prostriedkov. Vysoké teploty bavlnenému obliečky rozhodne nevadí, ale veľmi tým znížite životnosť teraz veľmi obľúbených sýtych farieb.

Žehliť či nežehliť posteľné obliečky?

Potreba žehliť obliečky sa líšia nielen podľa materiálu, z ktorého je vyrobené, ale aj podľa jeho úpravy. Bavlnené obliečky s hladkou úpravou je dôležité nepresušiť, aby žehlenie bolo ľahké, najlepšie sa žehlí ešte vlhké. U flanelového obliečky je možné šetrné žehlenie. Pokiaľ ho ale dobre zavesíte, môžete sa zdĺhavému žehlenie úplne vyhnúť. Krepové bavlnené obliečky sa však nežehlia! Žehlením by došlo k zničeniu tejto krepové úpravy. Určite oceníte čas, ktorý tým ušetríte a môžete ho venovať príjemnejším činnostiam. :-) Posteľná bielizeň z mikrovlákna vám pri dobrom spôsobe zavesenie zostane mäkké, nadýchané, voňavé a krásne hladké aj bez žehlenia. Ak ste veľmi starostlivá a zvyknutá posteľná bielizeň žehliť, dajte si u mikrovlákna veľký pozor na použitie pary, jej prílišná horúčosť môže jemné mikrovlákno poničiť. Mikroplyšové obliečky sa vďaka svojmu spracovaniu nežehlí. Po vypraní a rýchlom uschnutí je stále neotlačené.

A nezabudnite vyprať pred prvým obliečkami na posteľ aj froté a jersey prestieradlá. Perú sa tiež na 40 ° C a oddelene, aby zvyškové farby, ktoré pri praní pustí, nezašpinili ostatné bielizeň. Pri ďalšom pracom cykle bude už všetko v poriadku. Odporúčame tiež prestieradlá nežehliť, aby nedošlo k poškodeniu jemných vlákien a slučiek.

!! A naše ďalšie tipy pre Vás !!

Obliečky perte vždy z rubu a zapnuté. Znížite tým možné mechanické poškodenie posteľného prádla a poničeniu zipsov či gombíkov. Pri žmýkaní obliečky používajte nižšie otáčky. Po vybratí z práčky obliečky pekne pretrepte a nechajte vyvesiť. Nenechajte ho nikdy preschnúť! Ušetríte si čas pri žehlení. Nikdy nepoužívajte na farebné posteľné obliečky prášok na bielu bielizeň. Pre sýte farby nie je vhodné použitie zosvetľovač a bieliacich prísad, ktoré tieto prášky obsahujú. Pri použití sušičky dajte pozor na program, ktorý zvolíte. Najvhodnejšie je nastaviť intenzitu na ,, vlhké žehlenie ,, a po ukončení ihneď vybrať a zložiť.

Pre ľahšiu orientáciu na etiketách prikladám symboly pre údržbu

Symboly                                             Postup pri praní

Pranie v práčke na maximálnu teplotu 95 ° C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie.                                               
Šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 95 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie pri klesajúcej teplote vody, mierne odstreďovanie
 Pranie v práčke na maximálnu teplotu 60 ° C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie.
Šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 60 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie pri klesajúcej teplote vody, mierne odstreďovanie
Pranie v práčke na maximálnu teplotu 40 ° C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie
Šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 40 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie pri klesajúcej teplote vody, mierne odstreďovanie.
Veľmi šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 40 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie, nesmie sa žmýkať ručne.                  
Pranie v práčke na maximálnu teplotu 30 ° C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie.                      
Šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 30 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie pri klesajúcej teplote vody, mierne odstreďovanie.
Veľmi šetrné pranie v práčke na maximálnu teplotu 30 ° C, mierne mechanické pôsobenie, plákanie i odstreďovanie, nesmie sa žmýkať ručne.           
Iba ručné pranie na maximálnu teplotu 40 ° C, veľmi opatrné zaobchádzanie.                                                                                           
Výrobok sa nesmie prať    

 

Symboly vyjadrujúce podmienky bielenie

  Symboly                                                      Postup pri bielení


Bielenie s použitím všetkých oxidačných bieliacich prostriedkov.     

Výrobok sa nesmie bieliť.

 

Symboly vyjadrujúce podmienky sušenie v bubnovej sušičke

     Symboly                                              Postup pri sušení v bubnovej sušičke

 
Výrobok sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri normálnych teplotách
  Výrobok sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri nižších teplotách sušenia.
  Výrobok sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke

 

Symboly vyjadrujúce podmienky žehlenie

    Symboly                                                Výrobok sa nesmieme sušiť v bubnovej sušičky.

Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200 °C

 Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 °C.
 Žehlenie pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110 °C, opatrne pri žehlení s parou, ktoré môže spôsobiť nezvratné poškodenie.
Výrobok sa nesmie žehliť, naparovanie a spracovanie parou je neprípustné.

  

Symboly vyjadrujúce podmienky profesionálneho čistenia

    Symboly                     Postup pri profesionálnom čistení                

 

Výrobok sa nesmie chemicky čistiť.